Désolé, cette section est uniquement en langue tchèque

L’histoire en action

Říční lázně pod hradem Zlenice (00:03:17)

Říční lázně pod hradem Zlenice

V roce 1906 bylo započato pod zříceninou hradu Zlenice na soutoku řeky Sázavy s potokem Mnichovkou se stavbou velkých říčních lázní o dvou křídlech. Někde v tomto místě se nacházelo, podle starých zápisů, „koupadlo“ již ve středověku. Tyto lázně stály do roku 1913, kdy byly všechny stavby zbořeny. V roce 1914 byly postaveny druhé lázně, ale první světová válka rekreaci nepřála. Poté zažívala lokalita střídavé úspěchy a neúspěchy. Největší rozkvět zažily lázně po roce 1932, kdy pro ně byl zakoupen pozemek, na kterém stojí lázně dodnes. V téže době byl také zřízen přívoz.

 

Neveklovsko (00:05:02)

Neveklovsko

Za druhé světové války, v roce 1942, vznikl uprostřed Čech ryze německý ostrov. Čeští obyvatelé se museli vystěhovat, aby kolem Neveklova v prostoru ohraničeném řekami Sázavou a Vltavou až po Benešov, Vrchotovy Janovice a Sedlčany vzniklo vojenské cvičiště pro německé jednotky SS. Dodnes zde nalezneme množství vojenských výcvikových objektů. Vznikly zde také lazarety, vojenské školy, letiště ale i pracovní a koncentrační tábory. V tomto prostoru, těsně před ukončení války, byly ukryty dokumenty, které známe jako Štěchovický archiv. Několik dnů po osvobození se naši občané začali vracet domů. Dva další roky tady naše armáda odstraňovala zbytky rozházené munice, prověřovala bezpečnost krajiny.

 

Roudný (00:01:33)

Roudný

Podle historických zpráv se těžilo zlato na Roudném už ve středověku. Potom se na lokalitu nějak zapomnělo a teprve na přelomu 18. a 19. století se začalo s těžbou znovu, když s malými úspěchy. Od roku 1903 se postupně vybudoval na Roudném moderní závod, který v roce 1924 pracoval v hloubce 420 metrů a denně těžil 120 tun rudy, ze které úpravna získávala 1 – 1,5 kg zlata. Po nejmodernějším evropském zlatodole první poloviny 20. století nacházíme dnes na Roudném jen drobné zbytky úpravárenského náčiní a na odvalu vzorky hornin z téměř půlkilometrové hloubky. V šedesátých letech zde probíhal důkladný geologický průzkum, avšak těžba se již neobnovila

 

Jawa Brodce (00:01:43)

Jawa Brodce

V roce 1930 přenesl Ing. František Janeček část svého zbrojařského závodu z Prahy do Týnce nad Sázavou. Ovšem v té době o zbrojní výrobu už nebyl zájem a tak se závod vrhl na výrobu motocyklů. Janeček koupil licenci na výrobu motorky německé firmy Wanderer. A na Brodcích z bývalé přádelny vybudoval závod, ze kterého vyjížděly motocykly značky Jawa do celého světa. Konstruktéři dosáhli dokonalosti, kterou dokumentovala třeba Jawa 250 známá jako kývačka. Do roku 1987 vyrobili na Brodcích 3 miliony motorek.

 

Chvojen (00:01:06)

Chvojen

Kostel na Chvojenu tvoří dominantu krajiny zdaleka viditelnou. Je to raně gotická stavba, u které je pohřbeno 6 sedláků, kteří byli zastřeleni u Konopiště v roce 1775 při selském povstání. Tenkrát se na konopišťském panství vzbouřili nevolníci proti vrchnosti a žádali snížení robotních povinností. Správce zámku Schaller jim nedokázal vyhovět, i když mohl a naopak povolal vojáky k rozehnání davu. Ti však do srocených sedláků vystřelili. Povstání skončilo tragicky 18. července, ale už 26. července byl vydán dvorní dekret, kterým se robota snižovala na 3 dny v týdnu. Úspěch, ale za jakou cenu.

 

Jemniště (00:02:33)

Jemniště

Zámek Jemniště stojí na mírném návrší, kousek od místa, kde bývala středověká tvrz. Zakladatelem zámku byl Adama z Trauttmannsdorfu. Projekt na stavbu vypracoval František Maxmilián Kaňka, část výzdoby interiéru pochází od Václava Reinera. Reprezentativní zámecké sídlo vzniklo v létech 1717 – 1725. V roce 1754 zámek vyhořel, hned ale byl opraven podle původního projektu. Majitelé jemnišťského panství se v dalších létech střídali. Za Jindřicha Rottenhana v roce 1789 byl zámek upraven v klasicistním stylu a byl založen park. V roce 1868 koupil Jemniště Zdeněk ze Šternberka, který obohatil interiéry dalšími uměleckými předměty. V roce 1943 se zámek dostal do nucené správy, po druhé světové válce byl převeden do vlastnictví státu, nyní je opět v majetku Sternbergovy rodiny.

 

Jemniště, park (00:03:00)

Jemniště, park

Zámek Jemniště obklopuje půvabný park. Vznikl při úpravách zámku v roce 1789. Vhodným způsobem vyplnil okolí zámku a zajišťoval jeho spojení s okolní krajinou. V parku se šlechta bavila, odpočívala, vedla se tu jednání. Také v dnešní době je park nedílnou součástí zámeckého areálu. Návštěvníka tu čeká soubor dřevin a keřů, děti zaujmou zvířata v ohradách. Za oplocením zůstal rušný svět, zde převládá harmonické, klidné prostředí francouzské zahrady a anglického parku.

 

Týnec nad Sázavou (00:02:37)

Týnec nad Sázavou

Týnec nad Sázavou se může pochlubit nejen moderní výstavbou obytných budov a průmyslových objektů, ale také bohatou historií. Už ve 12. století tu stával románský hrad, ze kterého se zachovala hranolovitá věž a rotunda románské kaple. Uvnitř hradu je muzeum, které připomíná, že tu majitel Konopiště, Josef, hrabě z Vrtby, založil v roce 1791 manufakturu na výrobu jemné kameniny, která patřila v té době k nejvýznamnější v Čechách. Empírové vázy, sošky, jídelní a nápojové soupravy i obyčejné talíře se značkou Teynitz jsou dodnes velmi ceněny.

 
Navigace |« « aktuální strana 1 2 3 4 » »|