Sentiers didactiques >> Parc du Château de Vlasim

Zastavení 7 - Ptactvo okolí vod a jehličnatých porostů vlašimského parku

Na jezech Blanice a jejích březích se po celý rok zdržuje skorec vodní (Cinclus cinclus), který v parku pravidelně hnízdí. Spolu se střízlíkem obecným (Troglodytes troglodytes) ho můžeme slyšet zpívat i během zimy. Blankytně modrým peřím, rychlým přeletem nad hladinou nebo hlasitým pokřikem nás upoutá ledňáček říční (Alcedo atthis). Loví zde drobné rybky a kolem Blanice v parku pravidelně hnízdí. V zimním období se na nezamrzající úseky Blanice stahují volavky popelavé (Ardea cinerea), labutě velké (Cygnus olor), kachny divoké (Anas platyrhynchos) a přezimující jedinci konipasa horského (Motacilla cinerea).
V dutinách stromů, které lemují Blanici a náhon, hnízdí strakapoud malý (Dendrocopos minor) a lejsek bělokrký (Ficedulla albicollis). V bylinném patře jejich břehů na sebe zpěvem upozorní rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris) a cvrčilka říční (Locustella fluviatilis).
V korunách jehličnatých stromů se vedle sýkor čile pohybují naši nejmenší ptáci – králíček obecný (Regulus regulus) a králíček ohnivý (R. ignicapillus). V semenných letech zde hnízdí i křivky obecné (Loxia curvirostra) a čížkové lesní (Carduelis spinus). Dutiny, které ve velkých borovicích vysekal datel černý (Dryocopus martius), obývají také veverky obecné a kuny lesní. V méně navštěvovaných partiích parku hnízdí vrány obecné šedé (Corvus corone cornix) a v jejich opuštěných hnízdech několik párů poštolek obecných (Falco tinnunculus) a kalous ušatý (Asio otus). V posledních letech zde můžeme při odpočinku pozorovat i krkavce velkého (Corvus corax).
Pravidelné sledování ptáků na území vlašimského parku probíhá od roku 1974. Výsledky pozorování ukazují, že avifauna parku citlivě reaguje na veškeré změny, které na jeho území vzniknou. U veškerých zásahů v parku je tedy nutno vždy zvažovat jejich možný dopad na zdejší přírodní bohatství.  

Carte

Mapa