Hotel Ve Mlejně

Obrázek podniku Hotel Ve Mlejně
 
Add a photographRelated photographs (16)
EquipmentOptions:
stay with a dog
Gastronomy:
barbeque bar restaurant terrace
Equipment of rooms:
TV WI-FI WC bathroom
Facility Services:
seminars conferences weddings
Additional equipment:
fishing canoeing

Contact

Benešovská 27
Městečko
257 22

Phone: +420 317 721 077
Mobile: +420 724 943 422
E-mail: hotel.vemlejne@seznam.cz, julliejezkova@gmail.com
Web: http://www.vemlejne-hotel.cz
Facebook
GPS: 49,85293805°N 14,67302286°E Minute GPS format
Book your accommodation Booking.com

Services

Welcome to Ve Mlejně located in a little town by Benešov, just fifteen minutes drive by car from Prague. You can also come here by boat along the romantic Sázava. We offer pleasant surroundings, good food and rooms with a view to the humming dam– all services available for fans of rock climbing as well as random passers-by. The original mill was built at the end of the 17th century but hasn’t served as such for more than 60 years. These days it houses a stylish restaurant with outdoor seating and a hotel with a capacity for 70 people, the largest of its kind in the region. On top of this, there is a large community room to fit 130 people as well as a small hall suitable for private gatherings for family or friends.

You are invited
Are you tired and hungry from the journey. There’s nothing easier than stopping off in our pub. Your mood will soon be positive and your stomach enticed with copious amounts of food. A sure favourite is the enormous grilled pork neck.

Nearest services

Catering Restaurace Ve Mlejně - Městečko

Restaurace Ve Mlejně
 

Attractions nearby

Muzea
Svět škodovek - Mrač

Svět škodovek

Na 1400 m2 najdete stálou expozici, krátkodobé výstavy, kavárnu s dětským koutkem, konferenční místnost a obchůdek. Mezi nejzajímavější kousky, které v expozici najdete, jistě patří originální závodní a okruhové speciály. Jedná se o největší ucelenou sbírku sportovních škodovek na světě! V řadě případů jsou k vidění i unikátní prototypová auta nebo vládní speciály. Většinu vozů si můžete prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách.

 

Muzea
Muzeum historických kočárů, povozů a sedel - Vysoká Lhota

Muzeum historických kočárů, povozů a sedel

Zámeček Vysoká Lhota, jež je sídlem EQUI HANUŠ, nabízí veřejnosti prohlídky muzea kočárů a povozů, dále sedel, postrojů, kterých je zde okolo 500 kusů. Dále je pro Vás připravena prohlídka sklepení z 11. století s dobovou mučírnou a část zámečku s výkladem o jeho starobylé historii.

 

Muzea
PYSELY MUSEUM - Pyšely

PYSELY MUSEUM

The museum in Pysely was founded in 1937. The main person behind it was Arnost Chvojka. The collection was greatly varied and grew to as much as a thousand exhibits. The museum was closed in the 1950s and the collection was distributed among other museums in the region. Efforts to re-establish the museum began in the early 1990s. The current permanent display was installed on the second floor of a house owned by the municipality and opened to the public for the first time on 3 November 1996.

 
 

Events in the neighborhood

Workshop: Barva v pohybu II
29. May 2022 10:00 - 15:00
Workshop

Workshop: Barva v pohybu II - Benešov, - Workshop

 
Dětský den v Pyšelích
29. May 2022 15:00
Celebration

Dětský den v Pyšelích - Pyšely, u pyšelské sokolovny - Celebration

 
Nedělní cvičení
29. May 2022 15:00 - 16:30
Competition, tournament

Nedělní cvičení - Benešov, Sokolovna Benešov - Competition, tournament

 
 

Information centres