Ścieżki krajoznawcze >>

Zastavení 10 - Václavíček

Památník svatého Václava
u potoka Břesnice (Vřesnice) při lesní cestě do Polipes

Tento památník ve formě sloupu nechal v roce 1929 postavit lesní správce v Kácově František Zeman, který bydlel se svou rodinou na zámku. Pomník vznikl k poctě českého světce svatého Václava během celonárodních oslav svatováclavského milénia zahájených prezidentem T. G. Masarykem. Jejich vrcholem byla neděle 29. září, kdy se konal jedinečný průvod s památkami na sv. Václava z Vyšehradu na Hradčany. Na dělové lafetě byla vezena přilba, meč a drátěná košile, kanovníci nesli lebku patrona české země. Účast se odhadovala na 600 tisíc lidí.

Na vrchu zdejšího památníku je usazena krychle se zobrazením svatého Václava, svaté Ludmily, jejich životopisnými daty, daty vzniku památníku a úryvkem ze svatováclavského hymnu.

Během doby došlo k poškození jak památníku, tak okolí zejména ve spojitosti s několika povodněmi, které se místem přehnaly. V roce 2004 z iniciativy místního rodáka Václava Růžičky a za pomoci místních obyvatel, podnikatelů a organizace Lesy ČR, s.p. – Lesní správa

Kácov, došlo k obnově památníku a okolí. Byly provedeny terénní úpravy a zpevněny břehy potoka, přes který byl postaven nový železný mostek. Kamenný sloup byl zrestaurován a byla obnovena i lavička, která umožňuje, aby si zde návštěvníci odpočinuli.

K slavnostnímu otevření místa došlo v roce 2005 na den svatého Václava za účasti P. MgA. Jaroslava Konečného, faráře ve Zruči nad Sázavou a vlašimského vikáře. Následně se zde konají ke dni výročí smrti svatého Václava vzpomínkové slavnosti. Svatý Václav je osobností, ke které se hlásili římští katolíci, husité a čeští bratři. Prostor kolem svatováclavského pomníku v Praze se stal středem dění v přelomových meznících moderních dějin, v roce 1968 nebo 1989. Legendy vkládají do úst Václavových rozhodná slova na začátku jeho vlády, tedy ve věku, kdy mu nebylo ještě dvacet let.