12. maart 2008 15:00

Leoš Šimánek : Na kanadském severu - Zpátky do divočiny

/ , Benešov, Městské divadlo na Poště
Concert |

Organisator

V nově sestavené panoramatické live-diashow uvádí Leoš Šimánek zcela neobvyklé dobrodružství. Skoro celý rok strávil s manželkou a synem v absolutní divočině  hor Mackenzie - ve svém srubu vzdáleném dvě stě kilometrů od nejbližší civilizace.

V roce 1990 se Leoš Šimánek po dvaadvaceti letech mohl opět navrátit do své vlasti. Odtud vyrazil na novou expedici, tentokráte východním směrem, napříč bývalým Sovětským svazem až k Bajkalskému jezeru. Půlroční cesty zemí plné překvapení se zúčastnila kromě kamaráda Lumíra i Lenka, Šimánkova budoucí manželka. Po návratu do Čech  byl přesvědčený o tom, že když s Lenkou dobře vycházel v Rusku, bude to stejně dobře fungovat i v Kanadě. Vzali se
a Leoš tak vyženil syna, pětiletého Jakuba.
Začátkem května, krátce po svatbě, vyrazili všichni tři do kanadského domova. Srub poblíž polárního kruhu vybudoval Leoš Šimánek s kamarády při jedné ze svých expedic.
Stavbu srubu u jezera Clark popisuje autor ve svém bestselleru KANADA – Život v divočině. S velkým úspěchem pak uváděl stejnojmennou diashow v České republice a německy mluvící části Evropy.

Po dvou letech se opět začaly ozývat lidské hlasy u jezera v horách, kam po celou dobu nikdo nezavítal. Šimánkovi tam přiletěli hydroplánem se svými domácími zvířaty. Znovu obdělali zahradu a natáhli sít na ryby.
Jediné spojení s okolním světem byla vysílačka. A právě v době, kdy blesk zapálil les a v blízkosti začalo  hořet, nebyl  signál a nedalo se dovolat pomoci. Několik dní s hrůzou pozorovali blížící se živel, který přece jen v poslední chvíli uhasil déšť.
Divoká zvířata – vlci, medvědi, rosomáci – si brousili zuby na jejich kozu, prase i slepice, ale  pes Nanook – aljašský malamut – byl vždy ve střehu a hlídal je. Když Leoš, Lenka a Jakub vyráželi na několikadenní túry, přestěhovali domácí zvířata na střechu srubu, kde byla v bezpečí. Při jedné z výprav k sousednímu jezeru pak vyděsil baribal Lenku při sbírání borůvek natolik, že nechala vše ležet a prchla – k největší medvědově spokojenosti.
V krátkém severském létě museli myslet na zimu. Pilně rybařili a lovili drobnou zvěř. Úlovky udili a i jinak konzervovali. Přicházející zima si s nimi však zle zalaškovala. První sníh napadl  už  začátkem  září,  brzy  však  roztál,  ale  losi  zpanikařili a odtáhli z hor do nížin dřív, než začalo mrznout. Losa tím pádem nemohli ulovit a přišli tak
o velmi důležité zásoby masa. Naštěstí jsou Clark Lake i ostatní jezera plná ryb.
Vánoce oslavili tradičně jako doma v Čechách s tím rozdílem, že venku vládl padesátistupňový mráz. Díky tomu, že je srub důkladně postavený a byly přichystány velké zásoby dřeva na topení, zimou nikdy netrpěli.
Lenka trávila čas výukou Jakuba a tak se bývalá paní učitelka opět vrátila k původnímu povolání. Leoš se věnoval své spisovatelské činnosti a napsal novou knihu.
Když nebyly kruté mrazy, využívali krátkých zimních dnů a vyráželi na lov sněžných slípek. Začátkem zimy na bruslích, později na běžkách nebo sněžnicích. Vracívali se často až za tmy, při svitu polární záře. Od března pak bylo už dostatek světla i na delší výpravy.
V dubnu se Šimánkovi rozhodli srub opustit, aby mohli začít připravovat plánovanou expedici na Aljašce.
Rok strávený v divočině byl nabyt neobvyklými zážitky – jak extrémně dramatickými, tak i neskutečně krásnými.

Svoji novou panoramatickou live-diashow bude Leoš Šimánek uvádět na podzimním a jarním turné po celé  České  republice.
Diashow doplňuje zcela nová fotografická publikace pod stejným názvem: NA KANADSKÉM SEVERU – Zpátky do divočiny.  Knihu   je   možno   zakoupit  přímo  na  představení,  nebo  ve  všech  knihkupectvích  a  obchodních  domech  jak v Čechách, tak na Slovensku.

Leoš Šimánek se narodil v roce 1946 v Chocni ve východních Čechách.  Víc  než  polovinu  svého  života  strávil  cestováním a na expedicích, nebo žil v Německu a Kanadě, kde je také státním příslušníkem. Nyní, po letech, bydlí opět ve své vlasti na severovýchodě Čech, odkud vyráží s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami naší planety.
Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje cestopisné literatuře jako autor i fotograf. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. V televizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest.

 


Více informací: www.leossimanek.cz

Kaart

Mapa