Wandelpaden met uitlegborden >>

Zastavení 2 - Lesy

Lesy – přirozený ekosystém
Lesy jsou od dob, kdy před 12 tisíci lety skončila poslední doba ledová, nejpřirozenějším ekosystémem v převažující části území Čech. To lze chápat tak, že během postupného oteplení většinu ploch pokryly listnaté lesy. Tento stav trval až do doby, kdy se na naše území přistěhovalo obyvatelstvo, které si s sebou přineslo i nový způsob obživy – zemědělství. Od 6. století př. n. l. začíná etapa tvorby kulturní krajiny. Lesy postupně ustupují jiným potřebám obyvatelstva – jsou přeměňovány na pole, pastviny a louky, později se výrazně projevuje i potřeba tvorby stálých sídlišť, a tak na úkor lesa přibývá ploch zastavěných stavbami a cestami, které je spojují. Lesy se ale také často vracejí na své místo v dobách, kdy využívané plochy člověk nepotřebuje – opuštěná pole či pastviny poměrně rychle samovolně zarůstají dřevinami a mění se zpátky na les.

Lesy – bohatství společnosti
Dokud bylo lesů dostatek, využívali je lidé jako většinu zdrojů, které považují za nevyčerpatelné. Les poskytoval vždy lidem mnoho z toho, co tvoří bohatství lidské společnosti. Les byl vždy pro člověka zdrojem dřeva na topení, na výrobu nástrojů, na stavby... Zároveň poskytoval prostředí pro život divoké zvěře, kterou lidé lovili, či pro různé lesní byliny využívané kupříkladu jako léčivé rostliny. Postupně se však měnil i přístup k využívání lesa. Lidé začali les přeměňovat tak, aby lépe vyhovoval jejich potřebám. Některé dřeviny v lesích tak začal člověk pěstovat záměrně pro vybrané účely. Lesy tak získaly významný hospodářský význam. Čím více však les lidé využívali, tím více také rostla potřeba jej chránit. Důvody ochrany se také postupně měnily s tím, jak se mění potřeby společnosti a jak se vyvíjí stupeň poznání.

Funkce lesa
Kromě hospodářské funkce – těžby dřeva, mají lesy i další významné funkce – pozitivně ovlivňují vodní režim krajiny, chrání půdu na extrémních stanovištích, zajišťují rozmanitost přírody tím, že poskytují místo pro život mnoha druhům organizmů. V neposlední řadě slouží lidem jako místo, kam si rádi zajdou odpočinout nebo se odreagovat třeba při tolik oblíbeném houbaření.
 Podle těchto funkcí rozlišujeme lesy hospodářské, lesy ochranné a lesy zvláštního určení. Ale neznamená to, že například v hospodářském lese můžeme ostatní funkce zcela opomíjet.

Podmáčená olšina
Při pohledu do nivy Čestínského potoka můžeme vidět podmáčenou olšinu. Tento typ lesa je závislý na vysoké hladině spodní vody. Velmi dobře jsou zachované v údolí potoka pod Koutským mlýnem. Podmáčené olšiny jsou i na místě původního mlýnského rybníka. To je i příkladem toho, jak se mění sama příroda na území, které přestal člověk využívat.