Wandelpaden met uitlegborden >>

Zastavení 8 - Lesní hospodaření

Přírodní lesní ekosystémy
Lesní ekosystémy jsou typické svojí velkou různorodostí. Jako pralesy jsou označovány lesy, ve kterých rostou stromy a ostatní rostliny samovolně bez zásahů člověka. Na území ČR již nalezneme jen malá území ve vybraných rezervacích se zbytky původních pralesovitých porostů. Naprostá většina našich lesů jsou lesy přeměněné k hospodaření. Podle zachovalosti dřevinné skladby některé lesy nazýváme lesy přírodní, oproti lesním kulturám založeným zpravidla uměle. Přírodní lesy mají takové druhové složení stromů, které by na daném stanovišti pravděpodobně rostlo přirozeně bez vlivu člověka.

Lesy v okolí Kácova
Složení lesních ekosystémů, které na trase stezky můžeme pozorovat, je poznamenáno především výrazným tlakem, jejž v minulosti vytvářela poptávka po smrkovém dřevě a odpovídá trendu minulých dvou století v celé České republice. Jehličnaté dřeviny v oblasti středočeské pahorkatiny tvoří 85 % všech dřevin, i když v přirozeném složení by bylo naopak 88 % listnáčů. V posledních 20 letech se však pomalu začíná dřevinná skladba měnit a zastoupení listnatých stromů se postupně zvětšuje. Z jehličnanů se více vysazuje i jedle, která je dřevinou původní i ve středních polohách, na rozdíl od převažujícího smrku. Z hospodářského hlediska bude smrk i v budoucnosti žádanou dřevinou. Musí být však používány takové způsoby pěstování, které budou dostatečně efektivní.

Bučiny, doubravy a lužní porosty
V okolí kaňonu řeky Sázavy a jejích přítoků najdeme mezi přírodními lesy především doubravy a dubohabřiny, hlavně na slunných stanovištích a jižních stráních. Dub je dřevina, která nesnáší zastínění a velice dobře prosperuje při přímém oslunění. Roste i na sušších místech a skalních výchozech, kde ji můžeme vidět v doprovodu borovice lesní. Naopak svahy orientované na sever osidluje buk lesní a velmi dobře se mu zde daří – má totiž raději zastínění a stanoviště vlhčí. Takovou bučinu zde vidíme na svahu nad Losinským potokem. V údolní nivě pak nalezneme dřeviny odpovídající vlhkému stanovišti, tvořící břehové porosty a lemy luk. V těchto porostech najdeme často vrby jako představitele tzv. měkkého luhu.