Sorry, dit gedeelte is alleen in de Tsjechische taal

Films over de regio

Akce v Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny ()

Akce v Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny
 

Kostel sv. Václava v Hrusicích ()

Kostel sv. Václava v Hrusicích


Obrázkům pana Lady často dominuje malebný kostelík na kopečku. Inspirací se mu stal kostel sv. Václava v Hrusicích.

 

Poznáváme Posázaví - Pamětní síň Františka Hrubína ()

Poznáváme Posázaví - Pamětní síň Františka Hrubína

Nahlédněte s námi do nově zrekonstruované Hrubínovy síně v Lešanech. Připomíná básníka Františka Hrubína, který zde prožil své dětství. Místní krajina se natrvalo vryla do jeho srdce, vracel se sem celý život a vykreslil ji v řadě svých děl, například v Romanci pro křídlovku, Zlaté renetě nebo v Lešanských jesličkách.

 

Vizualizace hradu Říčany (06:38:00)

Vizualizace hradu Říčany

Z Říčanského hradu je dnes už jen zřícenina. Jak asi vypadal ve středověku v době své slávy?  Vizualizace vychází z archeologických nálezů (půdorys hradu a částečně exteriér) a ze znalostí staveb a vybavení interiéru z jiných středověkých hradů.  Vizualizace je součástí programů Muzea Říčany - Od hradu dále pro 3-5. třídu ZŠ a Středověké Říčany pro 7-9. třídu. Vznik vizualizace podpořilo MŠMT (OP VVV).  Další pomůcky pro výuku v ZŠ, celé programy a informace o regionu Říčansko najdete na webu elektronické Regionální učebnice Říčansko http://regionalniucebnice.ricany.cz/.

 

Posázaví aktivní ()

Posázaví aktivní

Jihovýchodně od hlavního města České republiky Prahy ve Středočeském kraji se nachází území, které už v historii sloužilo středním Čechám jako hospodářské zázemí, obrana proti nepříteli, ale i jako místo k odpočinku. Toto území se nazývá Posázaví. Již na počátku 20. století se stalo Posázaví tradičním turistickým regionem, který uspokojoval potřeby návštěvníků na klid, krásnou přírodu a množství zážitků.Množství aktivit, které si můžete v Posázaví užít, vám ukáže tento krátký film.

 

Hvězdy nad Benešovem (00:06:00)

Hvězdy nad Benešovem

Krátký film vtipnou formou zve k návštěvě Benešova a okolí. Připomíná významné osobnosti - spisovatele Svatopluka Čecha, Vladislava Vančuru a Karla Hynka Máchu, hudebního skladatele Josefa Suka, arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este nebo architekta Josefa Pleskota. Zve k návštěvě městských památek i zámků Konopiště a Jemniště, hradu Český Šternberk i vodáckého ráje na řece Sázavě. Nabízí také stručnou exkurzi historií města.

 

Jak se vaří skutečné pivo (00:09:24)

Jak se vaří skutečné pivo

Jsou slova jako slad, chmel, pivo - každý si pod nimi umíme něco představit. Ale víme, zda se sází, máčí, strhávají, zavádějí, šrotují, stříhají, suší, vaří, vystírají, kvasí, chladí nebo klíčí, kde a odkud jsou, kde jsou doma, jak dlouho trvá než jsou? Co je základem dobrého piva, proč je žatecký chmel tak dobrý, jak se z ječmene stane slad - na to dává odpověď tento film.

 

 

Cvičiště Benešov VSTUP ZAKÁZÁN!! (00:38:58)

Cvičiště Benešov VSTUP ZAKÁZÁN!!

Rozsáhlé území 107 tisíc hektarů mezi Sázavou, Vltavou a železniční tratí Sedlčany – Olbramovice – Benešov už v roce 1939 Němci vytipovali pro zřízení vojenských cvičišť jednotek SS a wehrmachtu. Zároveň byla oblast vyjmuta z pravomocí protektorátu Böhmen und Möhren a vysídlené statky se proměnily v SS Hoffy. Toto cvičiště fungovalo pouhé tři roky, poznamenalo ale život stovek rodin, tisíců lidí a zanechalo nesmazatelné stopy v krajině. „O jeho politicko-sociálním dopadu na region toho bylo napsáno hodně, chyběla ale práce, která by popsala historii samotného výcvikového prostoru,“ říká Ing. Petr Kos, autor knihy a námětu filmu Cvičiště Benešov VSTUP ZAKÁZÁN!!. Kniha vyšla v loňském roce v rámci projektu Společné osudy, který realizovaly společnosti Posázaví o.p.s. a Rakovnicko o.p.s.

„Je důležité připomínat historii Neveklovska, ale nejen jeho vysídlení. Zapomíná se na druhou temnou stránku věci – vojsko, které sem tehdy přišlo. Jsem si vědom, že toto téma vzbuzuje kontroverzi, ale i té je třeba, přiměje lidi k přemýšlení. Nešlo mi o propagaci nacismu, snažil jsem se podat vyvážené informace o jedné kapitole dějin regionu,“ dodal Petr Kos. Historické záběry, včetně unikátních instruktážních snímků SS, jsou černobílé. Dohrávané scény jsou barevné,“ připomněl autor DVD Jaroslav Pelíšek. „Ve filmu se objeví výpovědi pamětníků. A ty, které se do něj nevešly, zůstanou pro další využití ve vojenském historickém ústavu,“ poznamenal režisér k zachyceným vzpomínkám očitých svědků.

Tak se podívejte ...

 
Navigace |« « aktuální strana 1 2 » »|